Astroloji

Burçların tarihleri değişti mi? İşte bilimin yanıtı

Astroloji bilime dayalı olmasa da birçok devir bilimin merceği altına giriyor. ABD’li bilim kişisi James Kaler’ın yayınlanan son makalesi ise “Burçların tarihi değişti mi?” tartışmasını bir kere daha gündeme getirdi.
Laf konusu makaleye nazaran astrolojinin kişiler için belirlediği burçlar hakikat dahi olmayabilir. Çünkü Dünya’nın yalpalaması, burçların tarihlerinin binlerce yıl evvelki üzere olmadığı manasına geliyor.
Diğer bir deyişle Yerküre’nin yörüngesel salınımı nedeniyle yıldızların Yerküre’ye nazaran olan durumunun değiştiği.
linois Üniversitesi’nin Urbana-Champaign kampüsünde Astronomi bölümü emeritus profesörü James Kaler bu değişimin burçlar için belirlenen tarihleri de değiştirdiği tezinde.
Astronomlar için değişim, her 50 yılda bir yenilenen koordinatları gökyüzünde bir şeyler bulmak için kullanmak mealine geliyor.
Lakin Dünya’ya ilişkin problemlerde takımyıldızlar aracılığıyla Güneş’in birinci belirtilen geçişini esas kabul eden astrologlar için değişiklik hiçbir vakit düzeltilmedi.
Independent’ta yer alan habere nazaran, Kaler, “Yaklaşık 2 bin yıl evvel burç tarihleri akıllıcaydı. 24 bin yıl sonra tekrar akıllıca olacaklar” dedi.
Makalesinde Kaler, “Bu yalpalama, Dünya’nın kendi etrafında döndüğü merkez çizgi olan ekseninin, 25 bin 800 yıl boyunca yavaş bir daire içinde sallanmasına neden oluyor. Bu hareket, burçların Dünya’dan görünüşünü değiştirerek takımyıldızlarının kabaca her bir insan ömrü için bir nokta şarka sahih kaydığını gösteriyor” sözünü kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu