Daha Fazlası

Hacet Duası! Kabulü Mümkün Olan Etkili Dilek Duası

()

Hacet Duası; Kelime anlamı yardım talep etmek olan dua, yaratanla yaratılan arasındaki iletişimdir. Dilini, onun dinde dua eder. İbadetin özü, duadır. Aciz olan yaratılmışın kudretli yaratıcıdan talep edildidir. Dua, kulun yaratıcısına nasıldır. Teslim oluştur. Duayarak yaratıcıyla kulu arasına kimse giremez.

Yüce Allah, Kur’an-ı Kerimde sıkça duanın önemini anlatıldı. Bir çok hadis-i şerifte duanın önemi vurgulandı. Sadece daralınca değil, bolluk ve berekette de sıkça dua etmek. Vesilede duada bulunmak. 

Dua Nasıl Edilir?

Duaya besmele ile başlanmalıdır. Önemli olan jambon ve salat-u selamdır. Semaya karşı açıldığında. Gönülden yalvarmaklıdır. Duadan sonra eller yüze sürülüyor. Esma-ül Hüsna dua ediyor. Hangi ismin şifasına göre duyuluyorsa, o ismiyle dua etmek için.
Dua mümkün olduğu kadar gizli olmuş. Hem de ümit, hem de korku duymak gerekir.

Dua Kabul Olur mu?

Onun duaları gerçek cevaplanır. Bu bazen istediğiniz şekilde yapılır. Yüce Allah’ın takdiri şeklinde vuku bulmaktadır. İstenilen hayırlı değil ise farklı şekilde cevaplanır. Kabul edilmeyen dua olmaz, daha hayırlı şekilde cevaplanır dua var. Dualar, sabır ister. Diyerek duadan vazgeçmemek gerekir. Sabırla duaya devam ettirildi.

Kabul Olmayan Dualar

Duaya şirk ve riya karıştıysa, Allah’a isyan edildiyse bu dualar kabul olmaz. Yine bir günah işlemeyi yapabilirmak için edilen dualar da kabul olmaz. Bu duaların temizlenmesimesiler mutlaka cevaplanır. 

Dua Etmek İçin Makbul Olan Zamanlar

Dua onu açılabilir. Fakat bunu zamanların daha özel olduğu oldu hadislerle aktarıldı. Arefe ve cuma günleri ve geceleri, ramazan ayı boyunca daha makbul sayılır. Yine her günün zeval zamanı, gece ve seher vaktiğiyle. Bu zamanların daha şerefli anlar olduğu hadislerle günümüze kadar ulaşıldı. 

Duası Daha Makbul Olanlar

Bazı kimselerin duaları daha makbul diyor edilir. Ana babanın duası bunlardandır. Yine ilim sahibi hocaların, adaletle davranan idarecilerin duaları kabul ediliyor. Yolcunun, içindeki, dertli ve gariplerin duaları makbul diyorsunuz. Zulme uğrayanlar, Allah’ı bolca ananlar dan dua almakla yapıyor. Yine hac ve umre ziyaretinde bulunanlar, evlerine dönene kadar duası makbul sayılanlardandır.

Hastalar ziyaret edilmeli ve duaları alınmalıdır. Ana babaya hürmet ve saygı gösterebiliyor. Bu kimselere özenli davranılmalı, kalpleri kırılmıyor. 

Dilek Duaları

Günümüzde hacet duası nedir sorusu Bir konu çok istek duyuluyorsa bunun en güzel isteme yolu hacet duasıdır. Helal olan dilekler dua ederek Yüce Allah’tan istenir. Dua edilmeden önce hacet namazı kılınması.Birdiğiniz, istek için namaz kılıyor, namazın sevabını arz etiyor. Düzenli namaz kılmıyor, oruç tutmuyor, hacet dua ve namazına asla engel değil. Herkes dilekleri için bu duayı okuyabilir ve namazı kılabilir. İçten ve tam teslimiyetle yapıldıysa  en kuvvetli hacet duası bu şekilde düzenlenmiş.

Dilek Duası Nasıl Edilir?

Yatsı namazından sonra abdest, Tövbe verildi. Sonrasında hacet namazı 2 şer rekat üzerine kılınmasında. Toplam da 4 rekatmasında. İlk rekatta 1 fatiha ve 3 Ayet’el Kürsi okunabilir. İkinci rekatta ise Fatiha, İhlas, Felak, Nasıra okunarak bitirmek. Hacet namazı namazla duaya yöneldiğinizi. Sonrasında dilek ve istekleri için duaya geçecektir. Bu dualarda hangi esmaya ihtiyacınız varsa onla hitap edilir. Bilinen hacet duaları okunabilirliği gibi, içten gelen samimi bir duada kabul edilebilir. 

Dilek Dualarını Ederken Dikkat Edilmesi’ndeler

İstenilen dilde dua edilebilir. Gizli yapılmalı, alçak sesle dua edildi. Mutlaka besmele çekerek başlanıyorum. Peygamber efendimiz için Salat-se selamlandı. Eller semaya doğru açıldığında. Kıbleye dönerek dua edildi. Gözler de semaya doğru çevrilebilir. Samimi bir kalple dua edilmeli, tevazu gösterilecektir. Dua bitiminde mutlaka eller yüze sürülerek, duanın sonu amin denerek bitirmek gerekir. Herkesin merak ederek hacet duası nasıl yapılır sorusunda inceliklere dikkat etmek gerekir.

Duada Sabrın önemi

Önceden peygamberimizin ve çeşitli evliyaların ettikleri öyle dualar günümüze kadar yaklaş. Bu dualar  en güçlü hacet duası olarak yapılır. Bu dualardan da faydalanarak dua edilebilir hale getirilir. Salih bir kalple dua edildi. Dilekler istenirken olacağına inanmak gerekir. Sabırla duaya devam ettirildi.

Dileklerinizene kadar dua tekrar edilmeli, aynı umut devam ediyor. Yüce Allah dualarında ısrarcı olanları sever. Her duanın kabulünün bir vakti vardır. Bu süre sonundaana kadar devam etti. İstenenin aynısı ayarlayse de bunda bir hayır aranıyor. Nafile ibadetler sıkça yapılmalıdır. 

Dua, psikolojik olarak da rahatlama hedefi. İnsanları daha güçlü kılıyor. Duyulan umut ve güven duygusu yapabilir huzura kavuşulur. Sıkça dua etmek yoluyla rahatlatıyor. Allah’tan yardım dilemek gerekir. İnsana güç veriyor ve psikolojik bir rahatlama veriyor. Dua dua, muhakkak ki bir kazançtır. Bu kazanç hem maddi hem de manevidir. 

Kaderi varsa bir şey varsa o da duadır. Bunu unutmamak ve sıkça hayırlı işler için dua etmek gerekir. Yüce Allah dualarımızı kabul edersek, yaşadığımız anda anda anda ya da dileğiyle dileğimizde yapabiliriz. Bizlere iletişim bölümünden yapabilirsiniz.

Bu yazı faydalı oldu mu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın..!

Ortalama Puan / 5. Oy sayısı:

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Maalesef, bu yayın sizin için yararlı değildi!

Hadi bu yazıyı geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hocam alkol içip içip karıma ve çocuklarıma çok zulüm çektirdim. Aileme ettiklerim için Hacet Duası etsem ve namazını kılsam olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Content Protection by DMCA.com
Kapalı
Kapalı
Açık Sohbet
Sıkıntınız Nedir? WhatsApp'tan Yazın!
Merhaba
Sıkıntınız Nedir? Yardımcı Olalım!
Powered by